W oczekiwaniu na post o pisaniu ogłoszeń rekrutacyjnych…

Jako, że ostatnio dostałam kilka maili z pytaniami o to jak napisać wartościowe/ ciekawe/ skuteczne ogłoszenie, doszłam do wniosku, że zapotrzebowanie jest i tekst powinien powstać:)

Dlatego też w międzyczasie tekst powstaje, a w ramach poszukiwań znalazłam jedno bardzo ciekawe, będące dobrym przykładem jednej z kluczowych rzeczy przy tworzeniu ogłoszeń – dopasowania do grupy docelowej. Ogłoszenie może trochę długie…ale ma w sobie to coś:)

Zajrzyjcie i sami oceńcie – http://iconaris.com/rekrutacja/junior-project-manager 

4 uwagi do wpisu “W oczekiwaniu na post o pisaniu ogłoszeń rekrutacyjnych…

  1. Warto mieć świadomość, że precyzyjne ogłoszenie może skutkować małą liczbą kandydatów (co prawda właściwych). Dlatego kluczową sprawą jest, aby ogłoszenie dotarło do możliwie dużej grupy potencjalnych kandydatów. Jestem ciekaw Joanno, czy Twoim zdaniem istnieje ryzyko „zbyt precyzyjnego” ogłoszenia?

    Polubienie

  2. Kwestia poziomu doprecyzowania ogłoszenia jest sprawą bardzo indywidualną. Ja zdecydowanie wolę mieć mniejszą ilość kandydatów i tzw. spływ jakościowy a nie ilościowy :) Zdarzają się oczywiście sytuacje – firmy/projekty, gdzie obawiam się małego spływu i wtedy ogłoszenie jest bardziej ogólne, aby przyciągnąć większą ilość kandydatów. Ryzyko zbyt precyzyjnego ogłoszenia moim zdaniem jak najbardziej istnieje, z tego względu, że jeśli za bardzo zawęzimy pole poszukiwań, może umknąć nam wartościowy kandydat, który po poświęceniu zasobów na wdrożenie go w pewne aspekty byłby w pełni efektywny. Czasami jest też tak, że szukam człowieka do zespołu, nie takiego, który już na starcie musi być ściśle dopisany do stanowiska. Szukam osoby, która wejdzie do danego działu i po czasie wyklaruje się jej rola. Wtedy ogłoszenie jest bardziej ogólne i zapraszające do zespołu:)

    Przy tej okazji myślę, że warto wspomnieć także o tym, że Zappos zrezygnował w ogóle z ogłoszeń: http://jobs.zappos.com/ i aplikuje się do firmy, nie na stanowisko – jak dla mnie duża rzecz i trend, który mam nadzieję będzie się rozwijał.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s